Durmuş Akbulut’tan Dünyayı Değiştiren Ressamlar Dizisi

Andt Warhol-Gustav Klimt

Şu an satışta olan Andy Warhol ve Gustav Klimt belgeselleri sanatçıların yaşamlarına, sanatlarına, ses getiren yanlarına, renklerle anlam arayışlarına ve bunların fırçalarından damlayıp bize ulaşan özgün yanına bir bakış niteliğinin çok ötesinde. Pop art’ın öncüsü And Warhol-DDR-1 Plastik Suretler, fırçasını kadının gizemli ruhunda dolaştıran Gustav Klimt- DDR-2 Hazla Çizilen Kadınlar DVD’leri sanatçıların resme ait dönemlerindeki kaos ve zaaflarından başarılarına kadar uzanan yolculuklarıyla anlatılıyor.
Yapımcılığını ressam Tuncay Takmaz, metin yazarı-senaristliğini Durmuş Akbulut ve seslendirmeliğini tiyatrocu Payidar Tüfekçioğlu’nun yaptığı DVD’ler, yüksek kalitede bir belgesel izleme olanağı sağlıyor. Kapak tasarımı da Savaş Çekiç’e ait DVD’ler, Warhol ve Klimt’in çok sayıda eserine yer vermesinin yanı sıra içerik ve biçimiyle estetikler.

Bir bütün olarak yaşamlarından önemli kesitler izleyebileceğiniz sıra dışı ressamların, kendinden önceki düşünce akımlarından etkilenişine ait detaylar, bu detayların onların fırçalarından yeni bir tarzla ortaya çıkmasına dair incelemeler ve saptamalar şaşırtıcı. Sanatçıların eselerine yer verildiği gibi, önceki döneme ait ressamların resimleriyle birlikte tarihsel analizler sunan bu çalışmalar, belgeselleri gözünüzü ekrandan ayıramayacağınız bir sergiye dönüştürüyor.

Dünyayı Değiştiren Ressamlar DVD-belgeselleriyle evinizde 57 ve üstü ekran TV varsa, hiç yorgun düşmeyen ses ve estetik bir kurguyla tabloları izlerken slayt bir sergi gezebilirsiniz. Hatta (sergi) belgeselleri izlerken pause tuşuna bastığınızda, kendi illüzyonunuzu yaratıp aykırı iki ressamın orijinal tablolarını duvarınıza da asabilirsiniz.

Dünyayı Değiştiren Ressamlar gibi hazırlanan diğer diziler

Sinemanın İlkleri

1-Lumiere Kardeşler ve Pathe Kardeşler

2-Melies ve Sihirli Sinema

3-Amerikan ve Kuzey Avrupa Sineması

4-Belgesel Sinema: Kent Senfonileri

5-Avangart ve Deneysel Sinema

Ayrıntılı bilgi için: www.cekirdekfilm.com

 

 ı

 

BELGESELLERDEN NOTLAR

 

ANDY WARHOL-PLASTİK SURETLER

Dünyayı Değiştiren Ressamlar-1

Andy Warhol hakkında biyografik bilgileri içeren belgeselde sanatçının eserleri farklı bir gözle inceleniyor. Zengin görsel malzemeler sunan belgeselin Warhol Sineması bölümünde, sıra dışı filmlerden karelere de yer veriliyor.

 

“…Her şey plastik; ama plastiği severim. Plastik olmak istiyorum.”

“Para kazanmak bir sanattır. “

Andy Warhol

(Belgesel Bölümleri)

 

Buhran Yılları

“…

Glamour dergisinde ismi yanlışlıkla Andy Warhol olarak çıkınca soyadının son harfini kullanmaktan vazgeçti. Artık herkes kendisini Warhol olarak tanıyacaktı.

…”

Sıradan olan her şey

Pop art

Binbir surat Monroe

Duchamp’ın, Davinci’nin Mona Lisa’sı üzerindeki görme ve gösterme biçimiyle Warhol’un Monroe’su arasındaki ilişki.

Trajedi Yılları

Warhol’un İntiharlar, Ölüm ve Felaket, Kırmızı Felaket serileri…“Momento Mori”

Warhol Sineması:

Kısa filmlerle Bağımsız Film Ödülü’nü kazanan Warho’un 16 mm’lik “Empire” , “Sleep” ve “Blow Job” ,”Chelsea Girls” isimli deneysel uzun metrajlı filmlerinden kareler…

Warhol’un Empire isimli filmi, Empire State Building’in karşısına konularak sabitlenmiş bir kamerayla 8 saat süreyle kaydettiği görüntüler.

Suikast

Valerie Solanis isimli bir kadın tarafından “Fabrica” isimli stüdyosunda tabancayla vuruldu. Varerie Solanis’in ifadesinde geçen cümlesi: “ Andy Warhol, hayatımı çok fazla kontrol ediyordu…”

Bir dönemin sonu

Uğradığı suikasttan sonra bir dönemin bitişi ve yeni bir dönemin başlangıcı…

Fabrikaya veda

Kutsal temalar

Yeni bir dönem. Geçici olan temalar yerine kutsal ve kalıcıya yöneliş.

 

Pop artın yeni ikonları

Her şey plastik

 

ANDY WARHOL-PLASTİK SURETLER

Dünyayı Değiştiren Ressamlar – 1

DVD – BELGESEL

© 2009, ÇEKİRDEK FİLM

Anlatan: Payidar Tüfekçioğlu

Yazan ve Yöneten: Durmuş Akbulut

Yapımcı: Tuncay Takmaz

Kapak Tasarım: Savaş Çekiç

Format: DVD Süre: 62 Dakika / Renkli

Dil: Türkçe